Zoologická a botanická zahrada Plzeň

Zoologická a zároveň i botanická zahrada je druhá nejstarší ZOO v České republice, chová nejvíce druhů živočichů v ČR a patří mezi nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje. Velikost zahrady je 21 ha, najdete tu 1210 druhů zvířat.

ZOO se stále snaží vylepšovat a modernizovat své služby, zázemí a okolí jak pro návštěvníky, tak pro zvířata. Plzeňská ZOO je skvělé místo i díky vzhledu celého areálu, který je jednak upravený ale také tématický, oku lahodící, poučný i vlídný k místním zvířatům. No prostě to musíte vidět celé na vlastní oči. 

Otevírací doba ZOO v Plzni

březen – říjen8:00 – 19:00 (pokladna otevřena do 18:00)
listopad – únor 9:00 – 17:00 (pokladna otevřena do 16:30)

ZOO má otevřeno i o svátcích včetně Vánoc nebo Nového Roku. Je otevřeno za každého počasí. Botanická zahrada je součástí areálu ZOO a není třeba žádné zvláštní vstupenky. Pokud chcete spojit návštěvu Plzeňské ZOO s návštěvou plzeňského Dinoparku, musíte přijet v měsících od dubna do října. 

Vstupné do ZOO v Plzni

Vstupenky je možné koupit na pokladně nebo na kioscích před vstupem, díky kterým se vyhnete frontám. Pak lze využít u pokladen takzvaného přednostního koridoru (ten nejblíže silnici).

Stejný koridor využijete i při nákupu vstupenek pomocí aplikace Virtuální karta, přes tu lze koupit vstup předem, ale pouze základní tarif a pouze do ZOO, ne do Dinoparku. 

Dospělí190 Kč
Děti, studenti, senioři140 Kč
Rodina (2 dospělí + 2 děti) 620 Kč
Rodina (2 dospělí + 3 děti) 730 Kč
Děti do 3 let zdarma
ZTP (+doprovod ZTP)50% ceny (+zdarma)
Auto / Bus80 Kč / 150 Kč

Tato cena platí pro vstupenky pouze do ZOO a Botanické zahrady, v případě že byste chtěli navštívit včetně ZOO i DinoPark lze u pokladny zakoupit kombinovanou vstupenku. Já ale doporučuji (zvlášť pokud jdete s dětmi) návštěvu těchto míst do rozdělit do 2 dnů. I do dinoparku lze zakoupit samostatnou vstupenku. Pozor, DinoPark má otevřeno od dubna do října, ZOO po celý rok!

Do ZOO vedou 2 vstupy. Kombinované vstupné (tedy do ZOO i Dinoparku) lze zakoupit na obou pokladnách. Tzv. horní nebo severní vstup, kde není moc prostoru na parkování, ale není tu zpoplatněno, tímto se vstupem se dostanete do ZOO nebo DinoParku, podle vašeho výběru. Vstup z ulice Pod Vinicemi je označován jako dolní nebo také jižní vstup a je to ten hlavní, u kterého je velké, ale zpoplatněné parkoviště. Chcete-li pouze do Dinoparku tento dolní vstup nelze využít. 

Pokud se rozhodne navštívit i DinoPark až v průběhu návštěvy ZOO můžete jít přes spojovací pokladnu (tady lze platit pouze v hotovosti!), kde si vstupenku pak zvlášť můžete dokoupit nebo využít horní vchod. Už to pak nebude ale za zvýhodněnou cenu, jako když si koupíte vstupenku kombinovanou hned na začátku u pokladny.

Studenti nebo důchodci využívající výhodnější vstupné musí u vstupu doložit příslušný průkaz nebo potvrzení. 

Pokud vám nevadí více lidí a chcete ušetřit na vstupném, můžete využít některý z mimořádných dnů, jako je například 28.10., kdy je vstup pro všechny za 28 Kč. (Ten den jiné slevy nelze použít, za parkování se i ten den platí plná cena).

Lze opustit areál ZOO a vrátit se zpátky?

Jakmile areál opustíte, už není možné se vrátit. 

Dá se platit kartou?

Na pokladnách u horního i dolního vstupu lze platit platební kartou. . 

Dá se platit v eurech?

Ano, lze, ale vrácení peněz je v korunách.

Jak se dostat do Plzeňské ZOO?

Zoologická zahrada se nachází v severní části Plzně, na adrese Pod Vinicemi 9, Plzeň. ZOO má 2 vstupy (severní neboli horní a jižní neboli dolní, což je hlavní vstup u kterého je dostatečně velké parkoviště, které u horního vstupu chybí. Z dolního vstupu ale nelze navštívit pouze Dinopark). Je několik směrů ze kterých lze do ZOO přijet. Vydáte-li se z Prahy autem, z kraje Prahy cesta potrvá asi hodinu a je třeba projet Plzní. Směrem z Karlových Varů se vyhnete průjezdu Plzní a cesta vám zabere něco přes hodinu. 

Do ZOO se dostanete i městskou hromadnou dopravou, tramvají číslo 4 vystoupíte na zastávce Zoologická zahrada, projdete podchodem a sejdete k ZOO Lochotínským parkem, zároveň projdete kolem Amfiteátru. Na stejné zastávce vystoupíte i když pojedete autobuse 41. Přijedete-li tramvají číslo 1, vystupte na zastávce Pod Záhorskem nebo Lékařská fakulta, pak musíte kousek dojít pěšky. Další možností je jít pěšky, například od obchodního centra Plaza vede cesta k ZOO zvaná alej Kilometrovka, je to cesta asi na 20 minut. 

Pokud jedete na kole můžete jet jednak už zmíněnou alejí Kilometrovka nebo přijet po cyklostezce, která vede přímo kolem pokladen ZOO. Stezky sem vedou jak od Skvrňan tak od Lochotínského parku. Přímo do ZOO ale s kolem nesmíte , u ředitelství ZOO v Amfiteátru je krytá zamykatelná kolárna.

Do ZOO se můžete dopravit i poněkud netradičně a to v letních měsících, kdy můžete využít ZOO vláček. Vláček vyjíždí z náměstí republiky Cena jedné jednosměrné jízdenky je 40 Kč, jízdenka se dá zakoupit přímo u vláčku. Vláček jezdí denně o letních prázdninách, v červnu a září pak o víkendech. Jízdní řády si lze stáhnout na webových stránkách ZOO nebo ho najdete na zastávkách vláčku (zastávka Náměstí Republiky a zastávky ZOO). Rozhodně to pro děti bude nezapomenutelný zážitek a stojí za to tuto službu vyzkoušet. Pozor, vláček vám nepřepraví kočárek ani třeba jízdní kolo.

Od roku 2022 ZOO Plzeň připravila další nevšední způsob dopravy do ZOO a to historickým autobusem, ten jezdí o víkendových dnech a svátcích o prázdninách z hlavního nádraží Českých drah. jízdní řád lze opět nalézt na stránkách zahrady. Takže pokud přijíždíte do Plzně třeba vlakem, je to pak nejpohodlnější způsob dopravy. 

Před návštěvou ZOO

Kromě zjištění nezbytných informacích o cestě, parkovaní, dále doporučuji vytisknout si mapu ZOO, která je dostupná na jejich webových stránkách. Mapku velikosti A7 ale také lze zakoupit na pokladně ZOO nebo v suvenýrech. Mapu doporučuji zvláště pokud se chystáte navštívit tuto ZOO poprvé nebo po dlouhé době, ať máte přehled o všech expozicích a nic nevynecháte. 

Zároveň doporučuji před návštěvou zkontrolovat webové stránky ZOO, kde se dozvíte drobné aktuální informace, jako třeba zda se něco neopravuje, jestli fungují všechna WC, občerstvení a nebo zda se chystají všechna krmení. 

Je vhodné do této ZOO jít s kočárkem, popř. invalidním vozíkem?

Většina cest ano, ale v ZOO najdete asi 2 úzké lesní cesty, popřípadě schody, kde s kočárkem neprojdete. Například u mědvědů jsou shody nahoru, ale dá se to obejít přes statek. Dále jsou schody směrem z Asijské zahrady, kde je s obejitím problém a pokud nechcete kočárek snášet bude nezbytné toto místo vynechat.

Parkování u ZOO v Plzni

Do ZOO existují dva vstupy. Severní neboli horní vstup, je vedlejší a není u něj dostatek parkovacích míst. Tento vchod je v podstatě u sídliště, takže několik parkovacích míst tu je, ale je možné, že budou obsazena. Já doporučuji tento vchod využít pouze, když se chystáte jen do DinoParku. I tímto vchodem se ale dostanete jen do ZOO. Když tu parkovací místo najdete, za parkování neplatíte.

Dolní neboli jižní vchod je vchodem hlavním. Najdete u něj velká parkoviště se závorami, která jsou v létě rozšířená až na pole, parkovacích míst tu bývá dostatek. Na tomto parkovišti je ale parkování zpoplatněno 80 korunami za auto. Na zaplacení využijete buď automaty nebo zaplatíte u pokladny při koupi vstupenek. Dostanete kartičku s čárovým kódem, kterou si schovejte, budete ji potřebovat před závorou při výjezdu. 

Suvenýry

 Cestou Zoologickou zahradou narazíte na Suvenýry u lemura, které jsou plné vzpomínkových předmětů. Figurky zvířat, plyšáci, pexesa, trička, sběratelské předměty a další drobné předměty si zde můžete zakoupit. Zaplatit lze i platební kartou.

Jídlo a pití v ZOO Plzeň

V areálu zahrady je několik míst, kde je možné se dobře najíst a občerstvit se. V létě bývají otevřené všechny, v zimě jen některé vybrané. Během procházení narazíte na několik automatů, kde lze zakoupit pití a dále několik restaurací a několik stánků s občerstvením. 

Nejstarší restaurace v ZOO se jmenuje Kiboko a najdeme ji u Madagaskarského pavilonu, kousek za Suvenýry u lemura, následuje když projdete africkým pavilonem, kde kromě nočního světě jsou pak i například lvi. Lze sedět venku i vevnitř, restaurace je bezbariérová a nekuřácká a nabízí drobné občerstvení i teplé pokrmy, restaurace je bez obsluhy. Výhodou je, že jde zde k dispozici mikrovlnka pro ohřátí mléka nebo jiných pokrmů pro děti.  

Dále můžete narazit na Hospodu u statku, pro kterou je typická staročeská kuchyň, samozřejmostí je ale i jiné drobné občerstvení. V této restauraci, kterou jak název říká naleznete v expozicích českého statku, je obsluha a sedět je možné venku i uvnitř. Naleznete tu také mikrovlnku nebo dětský koutek. 

U výběhu tygrů najdete Sibiřský srub, zde se prodává stylové občerstvení, hlavně rychlá jídla do ruky, jako hranolky, hamburgery, zmrzlina apod. Je tu také pár krásných míst k sezení na terásce nebo sejděte schody dolů pad srub, kde uvidíte přímo do tygřího výběhu a třeba tygr zrovna přijde až k Vám.  

Rychlé občervení najdete i když vyjdete z Tropického pavilonu, Zobání U zoborožce má také širokou nabídku, je zde zastřešená pergola i venkovní terasa a vyhrazený kuřácký koutek. 

Když vyjdete nad tygří výběh najdete zde malý stánek Kavárna U tygra s nabídkou kávy, různých nápojů, zákusků a dalších laskomin. Za výběhem tučňáků, směrem k Amfiteátru, kde probíhají v některých dnech různá vystoupení nebo ukázky (například dravého ptactva) je velké dětské hřiště, kde najdeme stánek Mlsání U Veverky. A v neposlední řadě u venkovního výběhu je Občerstvení u Žiraf se sortimentem rychlého občerstvení do ruky a několika venkovními lavičkami. Nutno ještě dodat, že i Suvenýrech U Lemura lze koupit nanuky. 

Časté dotazy

Jsou zde placená WC?

Ne, za použití WC v areálu se neplatí. 

Smím do ZOO se psem?

Vstup do Zoologické zahrady se psy či jinými zvířaty je přísně zakázán. 

Může se v areálu kouřit?

Ne, areál ZOO je nekuřácký, ale na několika místech naleznete kuřácké koutky. Jeden například u restaurace Kiboko, která je ale kromě zmiňovaného koutku také nekuřácká. Zbylé kuřácké koutky najdete na plánku. 

Můžu do ZOO Plzeň do kole nebo na koloběžce?

Jakékoli dopravní prostředky (jako například inline brusle, koloběžky, kola,..)  jsou v areálu ZOO zakázány. Výjimku tvoří pouze odrážedla a odstrkovadla pro děti do 5 let poháněna výhradně lidskou silou. U ředitelství ZOO (v Amfiteátru), tedy ještě před vstupem do ZOO, je krytá zamykatelná kolárna, kde můžete své kolo ponechat.  

Můžu v ZOO Plzni fotit a používat dron?

Focení je v ZOO povolené, ale bez blesku, blesk opravdu nepoužívejte hlavně v pavilonu Nočního světa nebo Tropickém pavilonu. Drony se v ZOO používat nesmí.

Jaké je to v ZOO?

ZOO je organizována do tzv. zoogeografických oblastí, které přibližně odpovídají jednotlivým světadílům. Rozmístění zvířat v těchto oblastech odpovídá tomu, v jaké oblasti světa toto zvíře žije. Každá oblast má svoji barvu, kterou pak najdete na informačních cedulích a jmenovkách zvířat. V Plzni se snaží o to vytvářet kompletní biotopy, ve výbězích tak často není jen jeden druh zvířat, ale je je jich více žijících pospolu, doplněné těmi správnými rostlinami z daného prostředí.

 Největším tahákem pro návštěvníky bývají výběhy šelem, například tygrů, výběh vlků, svůj skalní výběh mají i levharti sněžní, které je v nepřehledném terénu někdy těžké najít. V plzeňské ZOO také žije velká tlupa šimpanzů a když budete mít štěstí možná přijdete zrovna v den, kdy probíhá jejich komentované krmení. 

Zajímavostí je v Plzni například expozice Česká řeka, kdy jdete po proudu řeky a vidíte v akváriích ryby typické zrovna pro tuto část toku. Unikátní je i statek Luftnerka, kde najdete spoustu domácích zvířat. Toto opravdu není všechno, v Plzni je toho spousta dalšího k vidění, například motýlí dům, kde vám přímo kolem hlavy lítají motýlci. Tropický pavilon má i část Království jedu, plnou různých druhů plazů. Další části jsou například i Afrika v noci, Sibiřský les, Madagaskar, také Svět v podzemí (který je opravdu v podzemí- tudíž nedoporučuji pro lidi s klaustrofobií) nebo Pralesy Afriky. Rostliny i s jmenovkami najdete jednak pouze i průchodu zahradou mezi zvířaty nebo například v Sukulentním skleníku. Pro ZOO jsou také pobíhající lemuři, na ty si dejte pozor, mohou vám vzít svačinku. A to rozhodně není všechno, ale je třeba si to všechno vychutnat a prožít na vlastní oči. 

ZOO také pořádá komentované krmení, například tučňáků nebo hrošíků. Jaká krmení budou daný den probíhat závisí také na aktuálním počasí i chovatelských podmínách, informace najdete u jednotlivých výběhů. Další akcí, kterou ZOO připravuje jsou sokolnické ukázky, které se konají v létě za dobrého počasí, obvykle 2x denně a uvidíte odborníky a některé létající dravce kupříkladu poštolku, raroha, orla, puštíka nebo třeba výra velkého. 

V sousedství Tropického pavilonu blízko amfiteátru je velké dětské hřiště. Menší prolézačky pro děti najdete i na několika místech podél cest v ZOO, například u zubrů nebo u lemurů. Děti si mohou vyzkoušet i tzv. kontaktní ZOO která je na statku. Na statku Luftnerka najdete i dětské hřiště s mnoha prolézačkami.  Na 3 místech v ZOO můžete nalézt přebalovací pulty (restaurace KIBOKO, statek Luftnerka, u venkovního výběhu žiraf)

A co dál v ZOO najdeme? Třeba automaty s pamětními mincemi vybraných druhů zvířat, za 50 Kč si ji můžete v automatu koupit, u Tropického pavilonu je pak i měnička. 

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.