Pancíř je šumavská hora ležící asi 5 kilometrů od města Železná Ruda. Na vrcholu hory stojí Horská chata Pancíř s rozhlednou. Je to jedno z prvních míst v Česku, kde byla rozhledna postavena a tak musí mít něco do sebe, co myslíte?
Pancíř je druhá nejvyšší hora Pancířského hřbetu s celkovou výškou 1214 m.n.m. Toto místo nabízí krásné pohledy do kraje a rozhledna pak i panoramatický výhled na velkou část Šumavy. Toto místo rozhodně stojí za návštěvu. A navíc se vedle Horské chaty s rozhlednou nachází i oblíbené Otevřené dveře na vrcholu Pancíř, kde si můžete pořídit krásný snímek z výletu.
Na vrcholu Pancíře byla postavena první rozhledna už v roce 1880. Stála zde pár let, byla z dřevěné konstrukce, zbitá z několika trámů. Rozhledna s chatou, tak ji známe dnes, byla postavena v roce 1923.
Výhled z Pancíře
Dnes má rozhledna výšku 18 metrů, ale i přes to, že nepatří mezi nejvyšší rozhledny, i díky poloze, je z ní nádherný výhled.
Z vrcholu rozhledny je krásný výhled na Šumavu včetně bavorské části Šumavy. Očima nemůžete minout Velký Javor, k místnímu rozhledu patří i Kašperské hory, Boubín nebo Jezerní hora.
Když budete mít štěstí na krásné počasí s dobrým výhledem, je možné, že se vám podaří zahlédnout i Alpy.
Pramení tu tři řeky a prochází tudy hlavní evropské rozvodí – řeka Úhlava a Křemelné tečou do Severního moře, řeka Řezná do moře Černého.
Horská chata Pancíř s rozhlednou
Ve zdejší horské chatě najdete jak ubytování, tak stravování. Ubytování je v podkrovní částí chaty, maximální kapacita je 32 osob, disponuje i pokoji s vlastním sociálním zařízením, s možností polopenze.
Dále je tu restaurace s celodenním provozem, jak pro návštěvníky, tak pro ubytované hosty. Součástí chaty a restaurace je vyhlídková terasa s kouzelným výhledem na Šumavu. V chatě se můžete příjemně občerstvit a také i pořádně najíst. Rozhledna je součástí této chaty.
Vyhlídková plošina na rozhledně je zasklená i zastřešená, nemusíte se tak bát výšek, ani silného větru. Nahoru vede jen pár schodů.
Cesta na vrchol
Na Pancíř je možných více přístupů.
Můžete se vydat po červené turistické trase, což je cesta po hřebenech Pancířského hřbetu z Děpoltic na Špičák. Po červené trase půjdete, i když se vydáte z parkoviště ve Špičáckém Sedle, odtud je to 2,6 kilometrů do kopce.
Přijít sem můžete i po žluté a zelené turistické trase z 9 kilometrů vzdálené Javorné.
Vede tudy i modrá turistická trasa, když si ji vyberete, čeká vás stoupání na horu Pancíř ze Železné Rudy.
Asi nejoblíbenější a nejpohodlnější cesta a pro někoho možná i jistý zážitek, jak se dostat na horu, je použít sedačkovou lanovku. Sedačková lanovka má délku 2,7 kilometrů s převýšením přes 340 metrů. Jezdí na trase lanovka Špičák – Hofmanova Bouda – Pancíř. U dolní stanice lanovky je parkoviště.
Lanová dráha Špičák – Pancíř
Jedná se starší visutou jednosedačkovou lanovou dráhou se stanicemi:
- dolní stanice: Špičák (860 m.n.m.)
- mezistanice: Hofmanova bouda (1085 m.n.m.)
- horní stanice: Pancíř (1214 m.n.m.)
Lanovka je v provozu od roku 1970. A je rozdělena na dva nezávislé úseky. Vystoupit tak můžete už v mezistanici, nebo můžete dojet až na vrchol.
První úsek je delší, doba jízdy úseku Špičák – Hofmanova bouda je něco přes 12 minut. Na tomto úseku se nachází 134 jednosedaček a přepraví za hodinu 327 osob.
Horní úsek je pár stovek metrů kratší a doveze vás až přímo k Horské chatě Pancíř. Tento úsek pojedete přes 10 minut.
Jízdné na lanovku stojí na celé trasa Špičák – Pancíř 120 Kč za jednosměrnou jízdu, zpáteční (Špičák – Pancíř a zpět) stojí 200 Kč. Chcete-li si sebou vyvézt jízdní kolo připatíte si 20 Kč. Kolo vám pak přepraví samostatně, totéž platí i pro větší zavazadla. Cena jízdného pro děti do 12 let nebo důchodce je 80 Kč za jednosměrnou nebo 150 Kč zpáteční. Děti do pěti let věku je možné přepravovat pouze na klíně dospělé osoby.
Zaplatíte si jízdné, popřípadě počkáte chvíli ve frontě, usadíte se pohodlně do sedačky a poté přiklopíte železné zábradlí spolu s trnoží na nohy a pak už si můžete vychutnat jízdu.
Když se tedy rozhodne vyjet na vrchol lanovkou pojedete necelých 30 minut. Lanovka startuje každou půl hodinu, v sezóně se často nezastaví.
Na lanovce je vidět už mnoho let jejího provozu, který je hojně využíván, doufejme, že se brzy dočkáme její modernizace.
Můžete se také rozhodnou vystoupit v mezistanici Hofmanova bouda a odtud se vydat na váš výlet.
Cesta na Pancíř
Pokud se vydáte autem z Prahy, vyrazíte směrem na Plzeň po dálnici D5 a poté směrem na Klatovy a po té na Nýrsko a téměř až na hranici s Německem. Cesta z Prahy na Pancíř je dlouhá asi 2 hodiny 15 minut. Z Plzně je to hodinky a půl autem. Výlet na Pancíř si ale také můžete udělat v rámci dovolené na Šumavě a vyrazit sem z vašeho ubytování.
Pancíř je ideální místo, kam můžete vyrazit vlakem. Nejblíže k dolní stanici lanovky je vlaková zastávka Špičák, kam jezdí spoje například z Plzně nebo z Klatov. V Plzni i Klatovech můžete přestoupit při cestě z Prahy například Berounkou nebo Západním expresem. Z této stanice se můžete vydat, jak pěšky přes Špičácké sedlo, trasou délky 4 kilometry po červené turistické trase, půjdete to asi 2 hodiny. Tato trasa je po asfaltové cestě a není tak v náročném terénu, ale je do kopce.
Na Špičák, kousek od dolní stanice lanovky, jezdí také autobusy ze Železné Rudy nebo Nýrska.
Parkování
Parkoviště Kaskády v Železné Rudě, je volně přístupné. Může být hodně plné. Parkoviště stojí v podstatě přímo u dolní stanice lanovky. Najdete tu kromě pokladny k lanovce také veřejné toalety. Na Špičáku jsou pak i další parkoviště, pokud na tomto neseženete místo, např. Parkoviště 2 Skiareál Špičák.
Jestli jste se rozhodli, že na Pancíř vyrazíte pěšky zaparkujte na parkovišti Špičácké sedlo. Z tohoto parkoviště půjdete po příjemné cestě lesem po červené asi 2,6 km do cíle. Zde se platí 25 Kč/hod.
Jídlo a pití
V Horské chatě Pancíř najdete restauraci s celodenní provozem. Restaurace nabízí stravování a občerstvení jak pro hosty ubytované v chatě, tak pro návštěvníky hory a rozhledny. Možná vás naláká terasa s krásným výhledem, kde se můžete na svém jídle pochutnat a zároveň se pokochat krásným pohledem na Šumavu. Dát si zde můžete i sladký dezert, nebo teplou kávu.
Je vhodné jet na toto místo na kole?
Pancíř je oblíbený cyklistický cíl, na vrchol vede silnice a Pancíř je tak třetím vrcholem na České straně Šumavy, kam se lze po silnici dostat. Na silnici je ale zákaz vjezdu pro motorová vozidla návštěvníků a tak Pancíř nepatří mezi rozhledny, kam můžete autem vyjet až k patě.
Je vhodné jít na Pancíř s kočárkem?
Pokud se rozhodnete vydat na Pancíř s kočárkem můžete využít lanovku, která vám za poplatek přepraví i kočárek. Nahoře v okolí chaty se můžete s kočárkem pohybovat, na rozhlednu se s ním samozřejmě nedostane. Pěšky na Pancíř s kočárkem to není vhodná trasa, buď je náročný terén nebo délka trasy.
Dají se na místě zakoupit suvenýry?
Ano, sběratelské předměty jako vizitky, známky nebo pohledy z Pancíře je možné zakoupit v Horské chatě.
Může se v areálu fotit?
Ano, na Pancíři a jeho okolí je možné pořídit krásné snímky.
Je vhodné na toto místo jít se psem?
Psi nemůžete vzít do restauce, ale je povolené je mít na venkovní terase. Výstup na rozhlednu se psem také nelze. Alek rozhledně si s vaším mazlíčkem udělat výlet rozhodně můžete.
Je vhodné jít na místo v zimě?
Rozhledna je v zimě uzavřena, ale celý areál a přilehlé okolí je oblíbeným lyžařským střediskem.
FOTOPOINT – Otevřené dveře na vrchu Pancíř na Šumavě
Nedaleko rozhledny se schovává krásné místečko, které je velmi turisticky oblíbené a každý návštěvník touží po tom, udělat si zde fotku. Jedná se o Otevřené dveře nacházející se na vrchu Pancíř.
Tyto dveře vám otevírají úžasný pohled na celou Šumavu. Vyrazte si zde udělat vaše dokonalé instafoto. Pro méně lidí v okolí vyrazte mimo sezónu například na podzim nebo na jaře. V zimě tady dveře nenajdete.
Rozhodně se nezapomeňte podívat k Otevřeným dveřím od spolku We Love Šumava, která je jedna krásným insta místem pro úchvatnou fotku a zároveň je zde krásný pohled na krásnou Šumavu.
Vydat se můžete do Železné Rudy, na blízkou rozhlednu Špičák nebo nedaleká 3 šumavská jezera.