Informace o Karlově mostě, jeho architektuře, historii či současnosti, se na mostě nedozvíte. Na mostě je přes den tak plno, že by se tam žádné informační panely a desky nevešly a tak se u mostu nachází jeho muzeum. Rozhodně se nejedná jen o místo pro zahraniční turisty nebo pouze pro historické labužníky, ale i pro české turisty, kteří se o jedné z nejznámějších památek, chtějí dozvědět něco víc. Rozhodně se vyplatí se do Muzea alespoň jednou vypravit.
Vyrazte sem, dozvědět se spoustu zajímavostí a pro odpovědi na mnoho otázek ohledně druhého nejstaršího kamenného mostu v České republice. O historii, současnosti, architektonice nebo stavbě a mnoho dalšího.
Muzeum Karlova mostu najdete na Křížovnickém náměstí u začátku Karlova mostu na straně Starého města. Muzeum bylo založeno v roce 2007.
Jedná se o menší, ale nabyté muzeum, kde se dozvíte i třeba to, zda byly při stavbě Karlova mostu použity vajíčka. Také je zde menší expozice o řádu Červeného kříže. A v neposlední řadě si ke vstupence do muzea můžete zakoupit i vstupenku na plavbu lodí pražskými Benátkami
Prohlídka muzea je bez průvodce, na pokladně je možné si zapůjčit doprovodné a rozšiřující texty.
Vstupné
Zatímco za vstup na Karlův most se neplatí, muzeum samozřejmě zpoplatněno je. Vstupenku zaplatíte na pokladně Muzea Karlova mostu.
Vstup pouze do Muzea
Dospělí | 220 Kč |
Senioři nad 60 let, děti do 15 let, studenti do 26 let | 110 Kč |
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) | 460 Kč |
Děti do 2 let | zdarma |
Je možné si zakoupit vstupenku do Muzea Karlova mostu kombinovanou s plavbou Pražskými Benátkami – jedná se o komentovanou plavbu lodí po řece Vltavě.
Plavba s drobným občerstvením trvá asi tři čtvrtě hodiny. Je to jedna z mála plaveb, kde vás obslouží v českém jazyce. Řada dalších přístavů a plaveb je zde spíše připravená na zahraniční turisty.
Kombinovaný vstup do Muzea a na plavbu pražskými Benátkami
Základní | 440 Kč |
Snížené (děti do 15 let, držitelé OpenCard, Lítačky) | 220 Kč |
Děti do 2 let | zdama |
*Pro držitele lítačky je kombinovaný vstup (muzeum i plavba) s 50% slevou.
Je zde ještě jedna možnost, kde si zakoupit vstupenku do Muzea Karlova mostu, s tzv. Okruhovou vstupenkou na Pražský hrad můžete navštívit také Muzeum Karlova mostu.
Vstupenku do muzea si také můžete zakoupit v rámci čtyřvstupenky, která zahrnuje vstup do Muzea Karlova mostu, plavbu pražskými Benátkami, vstup do Muzea Alchymistů a mágů Staré Prahy a do Muzea Pověstí a strašidel.
Vstupenky si lze zakoupit i online:
Muzeum
Expozice muzea se zaměřují pochopitelně na Karlův most, věnují se mostnímu stavitelství a architektuře ale i jiných mostů. Najdete zde mnoho o historii Karlova i Juditina mostu, prohlédnete si zde původní řemeslné nástroje, dobové stavební stroje nebo ukázky z rekonstrukce mostu.
Kromě toho tam najdete i model Prahy z roku 1000 nebo model Juditina mostu či model Staroměstské mostecké věže.
Mnoho se zde dozvíte i o Janu Nepomuckém, který byl z Karlova mostu svržen. Dnes má na Karlově mostě sochu. O tomto českém známém světci se zde dozvíte více. Na jeho sochy můžete narazit po celé Praze. Více se tu dozvíte i o dalších sochách na mostě.
V muzeu je jedna chodba s několika místnosti, čeká vás tedy relativně menší expozice. Také tam jsou točité schody, kterými můžete sestoupit k pozůstatkům Juditina mostu.
V neposlední řadě je muzeum věnované i řádu Křížovníku s červenou hvězdou, v jejichž kostele muzeum sídlí, a také vás seznámí s jejich patronkou a zakladatelkou řádu sv.Anežkou Českou. Zavítat můžete i do kostela sv.Ducha, který najdete pod kostelem sv.Františka z Assisi.
Muzeum je součástí Křížovnického kostela, jehož podzemní části si můžete v rámci prohlídky také prozkoumat.
Významnými díly jsou i zde vystavené obrazy barokního malíře Jana Jiřího Heinsche ilustrující umučení Jana Nepomuckého.
Přes most se také konaly korunovační pochody českých králů, o tom se v muzeu také dozvíte více.
Plavba Pražskými Benátkami
Vstupenku na plavbu si můžete zakoupit společně se vstupenkou do muzea. Podíváte se tak na Karlův most a další významné pamětihodnosti Prahy z jiného pohledu.
K plavbě dostanete drobné občerstvení a také sluchátka, kde si můžete pustit výklad, zároveň si můžete vybrat z mnoha jazyků. Poplujete kolem Karlova mostu, ale i do Čertovky. Cestou vás čekají krásné výhledy. Pro hezčí fotky si můžete otevřít okénko.
Plavba začíná v přístavišti Judita na Křížovnickém náměstí. Vydáte se pak na plavbu pražskými kanály spolu s unikátními výhledy na Pražský hrad, Petřín nebo Čertovku. A vy si tak můžete vychutnat nejznámější pražské památky tak trochu jinak.
Plavba trvá asi 45 minut. Je možné se na ní vydat po celý rok. Na plavbě máte na výběr z občerstvení jako limonády, pivo či zmrzlinu.
Lodě vyplouvají každých 10-15 minut a není třeba si na ně tvořit rezervaci. Provozní doba od října do dubna je 10:00 až 18:00, květen až červen a září od 10:00 do 19:00, červenec a srpen 10:00 až 20:00. Poslední plavba je vždy 1 hodinu před koncem provozní doby.
Plavba je na lodi typu Vodouch s komentovanou prohlídkou.
Vstupenky na plavbu je možné zakoupit také jako dárkový poukaz. Vstupenky lze koupit také online:
Otevírací doba Muzea Karlova mostu
Muzeum je otevřeno každý den. Otevřeno je i v pondělí.
Od května do září je otevřeno denně od 10:00 do 19:00.
V měsících říjen – duben je otevřeno od 10:00 do 18:00
Malá nevýhoda tohoto muzea může být, že pokud se rozhodnete vydat na Karlův most brzy po ránu, abyste se vyhnuli davům zahraničních turistů, tak vám návštěva muzea uteče.
Muzejní barokní kavárna
V barokních prostorách Muzea Karlova mostu se nachází místo, kde si můžete v klidu dopřát skvělou kávu a výborný dezert.
Jsou zde veřejné toalety?
Ano, v muzeu jsou placené toalety.
Přístup
Muzeum se nachází u paty Karlova mostu na Staroměstské straně břehu Vltavy. Před vstupem na most najdete kromě Staroměstské mostecké věže po pravé straně ještě Křížovnické náměstí. Na tomto náměstí pak muzeum najdete, také je zde přístaviště Judita.
Ve všední den je to jedno z nejfrekventovanějších míst v Praze. Najdete tu mnoho turistů, turistických průvodců s deštníkem, i obchodníků lákajících například na plavbu pražskými Benátkami. V neposlední řadě tu můžete vidět a vyfotit se se sochou Karla IV. , zkuste se na tuto sochu podívat z různých úhlů 🙂
Muzeum se nachází na adrese Křižovnické náměstí 3, Praha 1.
Pěšky
Nejlepší a nejpohodlnější způsob, kterým se vydat na Karlův most a do muzea, je pěšky. Po svých se ke Karlovu mostu můžete vydat například z Hlavního vlakového nádraží nebo z některé z okolních stanic metra.
Muzeum stojí na hlavní „turistické třídě“ procházejí Prahou a tou je Královská cesta. Po které se můžete vydat objevovat ty nejznámější místa, ale nebojte se z ní taky sejít a objevit i místa, která jsou trochu skrytá. Královská cesta vede od Pražského hradu přes Karlův most, Staroměstské náměstí k Prašné bráně.
Když sem budete mířit ze strany Starého města rozhodně nemiřte slepě k mostu, ale prohlížejte si krásy Starého města. Cestou můžete spatřit Staroměstské náměstí, Orloj, Ústřední knihovnu nebo Mariánské náměstí s Magistrátem hlavního města.
Vlakem
Na pražské Hlavní vlakové nádraží jezdí denně desítky vnitrostátních i mezistátních vlaků. V naší republice je jedna z nejrozvinutějších vlakových sítí na světě. A tak cesta do Prahy vlakem je nejen skvělý nápad na krátký výlet či skvělý způsob dopravy na tuzemskou dovolenou, ale i nápad snadno dostupný.
Když přijedete do Prahy vlakem na Hlavní nádraží a odtud se chcete ke Karlovu mostu vydat, nejlepší způsob je pěšky.
Nejkratší cesta ke Karlovu mostu, při které zároveň projdete nejznámější místa na Starém městě, vede přes park před Hlavním nádražím, přes Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, kolem Městské knihovny, popřípadě ulicí Karlova až k muzeu.
Autem
Vydáte-li se na výlet do Prahy autem, nejlepší volbou je zaparkovat auto na některém parkovišti na kraji Prahy. Je zde spoustu P+R parkovišť. Odtud pak můžete pokračovat městskou hromadnou dopravou, nejčastěji asi metrem, což může být pro některé české turisty taky zajímavé zpestření 🙂
Když se potřebujete vydat autem co nejblíže cíli, v centru je několik málo možností, kde zaparkovat.
Parkování
Nejlepší je vybrat si některé parkoviště P+R na kraji hlavního města, podle toho odkud přijíždíte.
Pokud ale potřebuje autem nutně dojet dojet až do centra a proplétat se tu místními ulicemi, v centru je několik málo parkovišť. Například parkoviště Garáže Panská, s poplatkem 300 Kč na den, je to podzemní parkoviště v ulici Na Příkopě, vzdálené 1,2 km od Muzea.
Dále je například parkoviště Tyršův dům, který stojí na Malé straně.
Na straně Starého města je parkoviště MR PARKIT Hotel Cube, kde je možné si udělat předem rezervaci na parkovací místo, nebo Garáže Národního divadla.
Metrem
Nejbližší stanice metra je Staroměstská, na lince A (zelená). Odtud se stačí vydat 750 metrů po Křížovnické ulici a jste v cíli.
Další blízká zastávka metra je Můstek, kde se kříží linky A (zelená) a B (žlutá). Tato stanice je vzdálená 1,1 km, po ulici Melantrichova a Karlova.
Tramvají, autobusem
Přímo u Karlova mostu zastávka není, blízko je stanice Staroměstská, kde staví několik tramvajových linek, například číslo 2, 17, 18, 32 nebo 7, ale i další. Je to i stanice pro autobusy linky 194 (Florenc – Nemocnice Pod Petřínem). Odtud opět půjdete po ulici Křížovnická až ke Karlovu mostu.
Přístup na kole
Kolem muzea prochází “Vltavská cyklostezka” . Vltavská cyklotrasa je trasy pro cyklisty dlouhá přes 400 kilometrů a vede téměř od pramenu Vltavy na Šumavě podél Vltavy až k jejímu soutoku s řekou Labe. Část cyklotrasy v Praze je cyklotrasa A2. Po této cyklotrase si tak můžete udělat pohodlnou projížďku podél řeky a dojet až k muzeu. Problémem může být příliš mnoho lidí a turistů, kteří se pravděpodobně budou na cyklostezce pohybovat a klidnou projížďku vám mohou narušit.
Z pražského Hlavního vlakového nádraží k muzeu dojedete za 10 minut po cyklotrase A25 a poté A2.
Problémem může být, kam své jízdní kolo umístit a kde ho zamknout, aby ho někdo neukradl. V místě se totiž pohybuje velmi mnoho lidí.
Samozřejmostí je, po návštěvě muzea, prohlédnout si Karlův most na vlastní oči. V centru Prahy je pak nespočet kulturních, technických nebo architektonických památek, které stojí za to navštívit.
V bezprostřední blízkosti je pražské Klementinum, Staroměstské náměstí s Orlojem nebo třeba Rudolfinum. Další zajímavá místa v Praze jsou například rozhledna Petřín, otáčivá hlava Franze Kafky nebo Václavské náměstí s Národním muzeem.
Když si zakoupíte vstupenku na plavbu pražskými Benátkami, uvidíte Čertovku a pražskou Kampu, které pak můžete jít také navštívit, dát si tam kávu a nebo se jít podívat na zeď Johna Lennona.