Jak používat Google Maps v zahraničí?

Byť zbožňuji Mapy.cz tak v zahraničí musím používat Google Mapy, které jsou většinou přesnější co se týče podniků a jejich recenzí díky celosvětové komunitě Local Guide.

Ta funguje dobře díky tomu, že toho o nás Google prostřednictvím telefonů ví prakticky vše a posílá rafinované notifikace na hodnocení a sdílení zkušeností. Vsadím se že i vám už pípla notifikaci ať ohodnotíte podnik ve kterém jste byli.

Jak si Google Mapy nastavit?

Základem je, že jste přihlášený uživatel. Doporučuji se přihlásit jak na počítači tak i ve vašem telefonu. Díky tomu se vám budou synchronizovat data napříč zařízeními a to co si připravíte v pohodě na počítači uvidíte i na telefonu.

Feature, kterou se snažím využívat jsou „vaše místa“ respektive „moje místa“. Ve kterých si snažím vytvořit vždy skupinu míst v lokalitě kam letím a do té si pak přidávat místa, která chci navštívit.

Vaše – moje místa

Pak si mohu jednotlivá místa která nacházím na mapě přidávat do tohoto seznamu a v aplikaci se pak k tomuto seznamu míst dostanu a mohu vidět které místo je nejblíž a kam se chci vydat jako první.

Přidání místa na seznam míst

Dobré může být si místa kategorizovat na místa která chci vidět a kam se tedy chci vydat. A ještě může dávat smysl si založit druhý seznam a to je místa, kde se chci najíst kde si můžete před-vybrat pár podniků kam zamíříte když zrovna dostanete hlad.

Máte-li vše propojené tak pak vidíte místa rovnou v aplikaci a dokáže vám to usnadnit plánování když jste někde venku a víte že máte ještě čas, ale nevíte kam zrovna vyrazit. V mém případě si už plánuji kam vyrazím v rámci konference v Brightonu v příštím březnu, mohu plánovat pozvolně jak je čas.

Detail vašeho plánu

Díky tomuto propojení a plánování mi dává smysl si plánovat podobně každou cestu někam mimo. A případně si štítkem označit i zajímavá místa v ČR abych až budu hledat kam na výlet kde jsme ještě nebyli bylo kam sáhnout a co rychle naplánovat.

Jak najít a poznat dobré místo na jídlo?

Základním stylem hledání chcete-li nalézt dobré místo na jídlo je že zadáte „restaurace“ do hledání a následně si zajedete do oblasti kde se chcete najíst. Poté doporučuji kliknout na „vyhledávání v této oblasti“ díky čemuž se vám budou zobrazovat restaurace jen z daného místa.

Nalezené restaurace v Barceloně

většinou ještě hledám podle nějakého jídla na které mám zrovna chuť. Takže třeba v Barceloně jsem si zahledal Fajitas, Burrito nebo Paella abych se dostal k tradičním kuchyním. Nebo zase naopak jsem hledal Burger, Steak abych našel místa kde si dám něco klasičtějšího.

Tak a teď jak najít dobrou restauraci v těch výsledcích nalevo. Za mě je klíčové dívat se na poměr celkového hodnocení ku hvězdičkám. Vidím-li že restaurace v okolí mývají obvykle průměr 1 000 hodnocení tak jsem obezřetný nad restauracemi které mají pod 500 hodnocení. Zkrátka jakmile to není mainstream tak je menší šance že mě to osloví…

… většinou se snažím jít na jistotu. Takže chci nadprůměrný počet nebo alespoň něco co se od průměru neoddaluje a následně se dívám na hodnocení. Podezřelé jsou pro mě všechny restaurace, které mají nadprůměrné hodnocení a zároveň málo recenzí.

Konkrétně tedy přeskakuji:

  • Podprůměrný (prakticky nulový) počet recenzí.
  • Dobré hodnocení ale málo recenzí
  • Špatné hodnocení

Následně když si vyberu pár restaurací které vypadají jakš takš tak jdu do druhé úrovně průzkumu a tou je že si otevřu dané recenze restaurace a snažím se posoudit jejich uvěřitelnost a relevanci.

Detail recenzí v Google Mapách

Vždy se snažím podívat na záložku „nejrelevantnější“ tam jsou totiž většinou recenze od dalších Čechů, kteří na místě byli a recenze jsou tedy v našem jazyce. Následně se dívám na „nejnovější“ protože tam jsou vidět recenze z posledních dní, takže dokážu lépe vidět jak se podniku daří nyní a jestli se tam náhodou něco nezměnilo.

TIP: Už několikrát se mi stalo že jsme šli do podniku který měl dlouhodobě pozitivní recenze, ale kdybych se podíval na nejnovější tak bych si všiml, že restaurace není tak dobrá jak nám bylo slíbeno a chceme jít radši jíst někam jinam.

No a po nejnovějších se ještě dívám na „nejnižší hodnocení“ a snažím se odhadnout jak moc lidí mělo v dané restauraci případně problém. A jak moc jejich komentáře jsou relevantní.

Totiž nevěřím moc komentářům od lidí, kteří mají například jednu recenzi. Vždy se snažím u kritických komentářů podívat na to odkud daný člověk je – jaké recenze má a podobně. Kritická recenze od nového člověka je v pohodě, ale bylo by fajn aby ten profil vypadal věrohodně, měl tam fotky které jsou podobné jiným fotkám z restaurace. Zkrátka hlídejte si kvalitu recenzí.

TIP: Podobný přístup k recenzím lze zvolit i v případě hotelů nebo obchodů. Vždy se snažte podívat na co největší kontext. Za mě Google v tomto směru udělal fakt kus práce kdy přesvědčil lidi to hodnotit a všichni z toho můžeme těžit.

Cestování MHD ano, ale…

Dávejte si pozor na to jak to je v dané oblasti s lístky a kterými společnostmi pojedete. Google občas může namíchat společnosti a teoreticky nemusíte mít kompaktní lístek. Zejména když cestujete nějakou delší cestou (meziměsty) tam se toto může stát častěji…

Hledání spojů

Minimálně z Barcelony a Malagy mám teď posledně dobrou zkušenost že vše toto fungovalo dobře. Vyberete si spoj, který se vám bude hodit a následně máte krásný detail v tom jak dlouho pojedete, kde máte přestoupit a podobně.

Detail cesty MHD

Škoda jen že to neumí vyřešit lístky a ty si musíte obvykle koupit někde bokem. Ale kdo ví třeba do budoucnosti tento problém bude vyřešen. Podstatná informace je že ve velkých městech s fungující MHD tomuto lze věřit a doporučuji to využívat.

Na závěr vracejte komunitě…

Bez uživatelů by výše zmíněné tipy nefungovaly. Proto se nebojte na mapy průběžně přispívat a předávat informace dál. Když se spálíte a nebo když vás nějaké místo potěší, protože pomůžete tak ostatním uživatelům. Snažte se být férový vůči místům, pamatujte že špatná recenze může podnik v ostatních poškodit.

Osobní cesta a hodnocení zpětně

Na závěr ještě si neodpustím poznámku abyste se nebáli přispívat i na Mapy.cz které se od roku 2020 více orientují na recenze. Pro zahraničí za mě jednoznačně Google Maps když potřebuji recenze. V České Republice bych rád využíval Mapy.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.