Hrad Trosky je jedna z nejznámějších památek Českého ráje. Téměř při každém pohledu na vrcholy Českého ráje rozhodně zavadíte právě o známe obrysy zříceniny hradu Trosky.
Je známo, že Trosky tvoří dvě věže – vyšší věž Panna a nižší věž Baba. Panna je od úpatí vysoká 80 metrů v nadmořské výšce 114 m.n.m. a Baba je vysoká od úpatí 70 metrů a vrchol je tak ve výšce 104 m.n.m. Vzdálenost mezi věžemi je 100 metrů.
Trosky se staly symbolem Českého ráje a každý správný návštěvník by je při výletu rozhodně neměl vynechat.
Dnes už pouze zřícenina bývalého gotického hradu připomíná Čertovy rohy.
Hrad byl postaven ve 14.století na dvou strmých čedičových skalách a z hradu se tak stalo jednak nedobytné místo a také krásný symbol Českého ráje. Na jednu z věží “Babu” je možné vystoupat a kochat se výhledem na Český ráj, na druhou věž “Pannu” se až nahoru nepodíváte, dostanete se na vyhlídku pod věží. V rámci návštěvy se dozvíte mnoho i o historii hradu na zdejších informačních panelech. Prohlídky s průvodcem se zde běžně nekonají.
Tento turistický cíl navštíví ročně přes 100 tisíc návštěvníků.
Jedná se o národní kulturní památku a tvoří ji dvě – Baba a Panna. Věže je možné rozeznat i z dálky – věž Panna je štíhlejší a vyšší, věž Baba je menší a silnější. Název prý vznikl díky zdejším obyvatelkám jejichž hádky se rozléhaly po celé oblasti.
Na věži Panna je zpřístupněná pouze vyhlídková terasa, ale i přes to, že se nedostane až na její vrchol, i z vyhlídkové plošiny je krásný výhled. Na druhou – nižší věž Baba můžete vystoupat, a odtud vidět jak druhou věž Trosek a také celý krásný Český ráj. Trosky nabízí panoramatický výhled na Český ráj, Krkonoše, Kozákovský hřbet, Bezděz nebo České středohoří. Za krásného počasí je možné vidět až Mladou Boleslav nebo Prahu.
Prohlídky
Po zaplacení vstupného si můžete prohlédnout celý zpřístupněný areál hradu. Prohlídka je bez průvodce, časově neomezená – běžně to zabere asi 40 minut.
V rámci prohlídky uvidíte kromě vyhlídek i rytířskou síň a další části hradu.
Vstupné
Ceny za jednorázový vstup bez průvodce:
Dospělí (25 – 64 let) | 140 Kč |
Senioří 65+ | 110 Kč |
Mládež 18 – 24 let | 110 Kč |
Držitel ZTP a ZTP/P | 110 Kč |
Děti 6 – 18 let | 60 Kč |
Otevírací doba
V sezóně od 1.července do 3.září je hrad otevřen od pondělí do neděle od 9:00 do 17:30.
Zbytek září má otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 16:00. V říjnu a dubnu je otevřeno o víkendech od 9 hodin do 16 hodin. V květnu je otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 16:30. V měsíci červnu je otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 17:00.
Od začátku listopadu do konce března je hradní areál uzavřen.
Cesta
Zřícenina hradu Trosky leží v Libereckém kraji, necelých 15 kilometrů od města Turnov.
Cesta autem z Prahy po dálnici D10 potrvá asi hodinu a čtvrt, pojedete přes Mladou Boleslav do Turnova, kde odbočíte na silnici 35. Až se budete blížit k cíli, cestou je pak značena odbočka k hradu, parkoviště se nachází pod hradem, odtud je to k hradu jen 250 metrů, ale do pořádného kopce.
Na výlet sem se můžete vydat i vlakem, nejbližší stanice, kde můžete vystoupit je v obci Borek pod Troskami, což je asi 3,5 kilometrů od hradu. Vydáte se po modré turistické značce. Dále můžete vystoupit v obci Ktová po zelené turistické trase, také je to trasa dlouhá asi 3,5 kilometru. Můžete se vypravit z Prahy a poté přestoupit v Turnově, potrvá vám to asi 2,5 hodiny. Kromě Turnova sem jezdí i spoje z Hradce Králové.
Ačkoli je autobusová zastávka jen necelý kilometru od hradu, spoje ze Semily nebo z Turnova sem jezdí jen párkrát denně, takže se na ně nelze spoléhat.
Výlet na Trosky můžete podniknout i v rámci putování po Zlaté stezce Českého ráje. To je stezka, která vede přes nejznámější a nejkrásnější místa a památky této oblasti. Tato turistická trasa je značena červenou barvou.
Na vrchol vede i modrá a zelená turistická trasa. Po zelené turistické trase můžete přijít například z 8 kilometrů vzdálené Sobotky nebo 3 kilometry vzdálené obce Dolní Mlýn, druhým směrem po zelené dojdete do obce Ktová, kde je železniční stanice.
Modrá turistická trasa vede z Mladějova do Rovenska pod Troskami, po 15 kilometrech je po modré možné dojít až do Tábora.
Je vhodné sem jet na kole?
Na kole je možné dojet až přímo k hradu, pokud zvládnete prudké stoupání. U hradní brány je pak stojan, kde můžete svoje jízdní kolo zamknout. Do areálu hradu je vjezd na kole zakázán.
Kolem hradu vede cyklotrasa číslo 4010 spojující Turnov s hradem Kost. Z Turnova je trasa na kole kopcovitá, dlouhá asi 15 km. Na hrad Kost je cesta na kole z Trosek dlouhá kolem 13 kilometrů a pojedete ji přes hodinu. Na trasu Trosky – Kost se můžete vydat i po svých a udělat si turistický výlet s objevováním krás Českého ráje.
Také je tu cyklotrasa číslo 4011, která spojuje Trosky s obcí Sobotka, tato trasa má necelých 10 kilometrů.
Delší trasa je například Jičín – Trosky, která má délku 40 kilometrů převážně po silnicích třetí třídy a není vhodná pro silniční kola.
Můžu se na Trosky vydat na výlet se psem?
Do areálu hradu Trosky je vstup se psy i jinými zvířaty zakázán.
U hradu jsou nově vytvořeny uzamykatelné kotce a psí koutek, kde je možné psi na chvíli ponechat a jít na hrad, a pak si je vyzvednout.
Jsou zde veřejné toalety?
Před hradem jsou veřejné toalety, které je možné využít.
Parkování
Parkoviště ke zřícenině hradu Trosky se nachází asi 250 metrů od hradu, počítejte ale že těch 250 metrů bude celkem do prudkého kopce. Je placené – 80 Kč/den. Pokud zaparkujete u zdejší hospody, máte parkování zdarma.
Jídlo a pití
Přímo v areálu hradu se nachází malý ale nabytý kiosek s občerstvením. Při teplém počasí vás tu může osvěžit některý ze stáčených nápojů, když vám vyhládne nebo dostanete na něco chuť, seženete tu i něco dobrého k jídlu. Vedle kiosku je i několik stolů s lavičkami, kde si můžete oddychnout a v poklidu najíst a posedět a také se zde připojit na veřejnou wi-fi. V kiosku můžete zaplatit hotově i kartou.
Cestou na hrad narazíte na Turistickou chatu pod Troskami, kde si můžete vybrat z jídelního lístku například teplý oběd nebo třeba jen polévku na zahřátí a samozřejmě něco k pití od malinovky po točenou Plzeň. Sezení je možné uvnitř i venku.
A další restaurace se nachází u parkoviště – Hotel Trosky má i restauraci, kde je možné pochutnat si například na českých hotovkách. V tomto hotelu se také můžete i ubytovat, odtud to budete mít k Troskám opravdu kousek.
Dají se zde koupit suvenýry?
Suvenýry a drobné sběratelské předměty jako turistickou vizitku nebo známku z Trosek je možné zakoupit v Turistické chatě pod Troskami nebo Turistickém informačním středisku Trosky, které se nachází asi 350 metrů od parkoviště pod hradem, patří pod místní obec Tachov.
U parkoviště je malý stánek, kde je možné si také koupit něco na památku z tohoto místa.
Je vhodné jít Trosky navštívit v zimě?
Není, hrad je přes zimu (od listopadu do března) uzavřen.
Je možné zde fotografovat?
Ano, můžete se fotit obě věže i krásné panoramatické výhledy. Je zde ale zakázáno létat s dronem.
Jaká další místa v okolí zde navštívit?
V blízkém okolí lze navštívit například hrad Kost nebo hrad Valdštejn či Hrubou Skálu.
Okolo Trosek se ukrývají krásné rybníky zdobící Český ráj a také poskytující domov mnoha i chráněným rostlinám a živočichům. Celá oblast je protkána mnoha turistickými trasami a cyklotrasami.