Boubínský prales byl vyhlášen v roce 1853 Karlem II. Schwarzenbergem a od založení až do dnešních dní se rozrostl z 47 ha na 685 ha. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších přírodních památek Šumavy. Aby nedošlo k poškození jádrové části pralesa kůrovcem nebo turisty, bylo toto jádro ohraničené dřevěným plotem. Okolo kterého je vystavěna naučná stezka.
Informace o NPR Boubínský prales
Založen | 1.1.1858 |
Založil | Karel II. Schwarzenberg |
Rozloha | 685,8713 ha |
Část Šumavy | Jih |
Nadmořská výška | 874 – 1362 m n. m. |
Naučná stezka | ANO |
Počet zastávek stezky | 9 |
Historie Boubínského pralesa
Stáří lesa je odhadované až na 12 000 let, kdy skončila poslední doba ledová. Samotný prales byl vyhlášen jako národní přírodní rezervace v roce 1858, avšak historie se datuje již k roku 1947.
Kdy Josef John, tehdejší lesmistr, se souhlasem majitele vytipoval 8 oblastní s nejzachovalejším lesním porostem, které se rozhodl nadále zkoumat k tomu, aby lépe pochopil, jak fungují lesní procesy, do kterých nikdy nezasáhl člověk.
2.9.1848 uspořádal John spolu s Českou lesnickou jednotkou první vědeckou expedici. Boubínský prales tehdy byl velký 144 ha a byl poničen v roce 1870 velkou kalamitou a kůrovcovou kalamitou šířící se i do okolních lesů.
Na částech Boubínského pralesa se dochoval původní porost i přestože v okolí (Kubova Huť) byla velká sklárna a bylo nutné ji zásobovat dřevem. Těžba dřeva zde neprobíhala zejména díky složitému terénu.
Přes území Boubínského pralesa vedla v minulosti také dvojice pašeráckých stezek , přes které se pašovala sůl, střelný prach, dobytek nebo droga Brizil.
Národní přírodní památka byla založena v roce 1858, jako třetí NPR v České republice, patří tedy mezi jednu z nejstarších národních přírodních památek.
Naučná stezka Boubínským pralesem
Okolo oploceného jádra Boubínského pralesa vede dobře dostupná naučná stezka, která vás provede tím nejkrásnějším, co v Boubínském pralese můžete nalézt.
- Jádro pralesa Boubín
- Boubínské jezírko
- Jelení jezírko
- Král smrků (Král Šumavy)
- Chůdové kořeny
Naučná stezka Boubínským pralesem měří celkem 4 km a po jejím průchodu se můžete vydat na rozhlednu Boubín a prohlédnout si tak přilehlé kopce Šumavy. Celkem můžete potkat 9 zastávek.
- U jezírka
- Chůdové kořeny
- Král smrků
- Lovecký chodník
- Lukenská cesta
- Jedle
- Zvířena
- Rostlinstvo
- Ochrana lesa
Naučná stezka vznikla v roce 1979 a trasa naučné stezky vede přes: hráz Boubínského jezírka › stromy s chůdovými kořeny › Král smrků › Lovecká cesta › Lukenská cesta › Boubínské jezírko.
Jestliže se budete chtít vydat na rozhlednu Boubín, tak tak můžete udělat z Lukenské cesty nebo Loveckého Zámečku.
Boubínská rozhledna
Boubínský prales se tyčí na úpatí kopce Boubín, na kterém byla v letech 2004 – 2005 vystavena dřevěná stejnojmenná rozhledna. Sice stavbu provázely problémy s ekologickými organizacemi, které měly se stavbou problém.
Po dokončení se stala nejvýše položenou dřevěnou rozhlednou v Česku druhou nejvýše položenou rozhlednou v Česku (po Pradědu). Když se vydáte na vrchol rozhledny a budete mít štěstí, tak uvidíte i 200 Km vzdálené vrcholky Alp.
Rozhledna je vysoká 21 metrů a abyste ji zdolali, tak budete muset překonat přes 109 schodů. Rozhledna je funkční a vstup na vrchol je zdarma. Cesta na vrchol hory vede z části po dřevěném chodníku, který má zabránit erozi.
Nejčastější otázky
- Kde můžeme zaparkovat?
- Kde nalezneme restauraci?
- Je Boubínský prales dostupný s kočárkem?
- Kde nalezneme ubytování?
Kde můžeme zaparkovat?
Pro pohodlné zaparkování můžete využít Parkoviště pod Boubínem. Za parkování se platí 100 Kč / den.
Kde nalezneme restauraci?
Přímo v Boubínském pralesu se žádná restaurace nenalézá, doporučujeme se zastavit cestou z/na Boubínský prales v přilehlých obcích Kubova Huť, Lenora případně Horní Vltavice.
Je Boubínský prales dostupný s kočárkem?
Bohužel naučná stezka Boubínským pralesem není dostupná s kočárkem. Jestliže máte malé ratolesti, které vozíte v kočárku, tak se s nimi dostane pouze k Boubínskému jezírku, kam vede asfaltová cesta.
Kde nalezneme ubytování?
Jestliže se chcete ubytovat v okolí Boubínského pralesa, tak vám doporučujeme zkusit využít Booking.com a konkrétně využít ubytování v Kubově huti nebo nedalekých Prachaticích nebo Vimperku, kde si můžete prohlédnout zámek Vimperk.
Největší smrky
O tom, že se v Boubínském pralese už odjakživa vyskytovaly obří stromy vás dozajista nemusíme přesvědčovat. Ostatně i lovci a myslivci se například dle Krále smrků orientovali. Vybrali jsme pro vás pár smrků, které se v Boubínském pralese vyskytovaly / vyskytují a vy byste je měli znát.
🌲 Král smrků
Král smrků byl největší ze smrků v národní přírodní rezervaci Boubínský prales na západním svahu hory Boubín. Tento smrk se dožil odhadem 440 let.
🌲 Nástupce krále
Nástupce krále byl největší ze smrků v národní přírodní rezervaci Boubínský prales na západním svahu hory Boubín. Nástupce rostl v sousedství vývratu Krále smrků, obvod jeho kmene měřil 452 cm a koruna stromu dosahovala do výšky 57 m. V roce 2004 odumřel díky kůrovci.
🌲 Vidlicový smrk
Vidlicový smrk byl obrovský smrk rostoucí v ochranném pásmu národní přírodní rezervace Boubínský prales. Dvouvrcholový smrk ztepilý, který byl považován na konci svého života považován za největší horský smrk v Česku, uschnul v létě roku 2004 v odhadovaném věku 470 let.
Mezi největší smrky Boubínského pralesa patří:
- Král smrků
- Nástupce krále
- Chadtův smrk
- Křížový smrk
- Vidlicový smrk
🌲 Chadtův smrk
Chadtův smrk byl mohutný smrk v boubínském polesí u Zátoně severozápadně od Volar. Podle letokruhů 462 roků starý smrk ztepilý (Picea abies) byl v roce 1882 pokácen
🌲 Křížový smrk
Křížový smrk nebo též Kreuzfichte byl třetí největší smrk ztepilý na Šumavě. Rostl na jihovýchodním svahu hory Boubín u Lukenské silnice u křižovatky linií rozdělujících historická polesí.
Mapa
Kde naleznete parkoviště, informační centrum nebo rozhlednu Boubín? To vše můžete vidět na mapě.
Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání a také webu wikipedia.org. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 22.6.2019.